Rýzmburk logo


Úvodní stránka

Poloha  |  Historie  |  Dostupnost  |  Stav objektu  |  Foto

Poloha

   POLOHA

mapa RyzmburkHistorie

   HISTORIE

Počátky hradu Rýzmburk sahají do XIII. století, kdy zdejšímu kraji vládl rod Hrabišiců. V druhé polovině XIII. století byl původní dřevěný hrad přestaven na jeden z největších hradů široko daleko pravděpodobně Borešem z rodu Hrabišů.

Majitelé hradu bohatli z rudných nálezů na svých panstvích, bohatli i z mnoha vesnic, které jim patřily i z poplatků kupců, kteří jejich územím projížděli do Německa nebo do Čech. Jejich moc i zpupnost poznal i Přemysl Otakar II., když v roce 1276, v době nejprudších bojů s Rudolfem Habsburským, právě Boreš z Rýzmburka a páni z Rožmberka vpadli mu do zad a počali v Čechách loupit a válčit proti královým stoupencům. Přemysl tím byl přiveden do situace, z níž bylo jen jedno východisko - příměří a posléze těžkými územními ztrátami i politickými podmínkami vykoupený mír.

V roce 1398 prodal Boreš mladší, jenž po vzoru svého otce patřil mezi významné panské spiklence proti králi Václavu IV., Rýzmburk, klášter v Oseku a město Duchcov markrabatům Míšenským. Ti drželi hrad po celou dobu husitskou a projevovali se vždy jako stálí odpůrci husitství.

Poté Riesenburk vystřídalo několik majitelů. Byl také na nějaký čas majetkem královským za Jiřího z Poděbrad. Prokop z Rabštejna a Jindřich z Rabštejna, další majitelé hradu, odtud znepojovali celou okolní krajinu. Podle listu, který vydala vdova po Jiřím z Poděbrad, královna Johanna, podnikla v roce 1473 saská knížata Albrecht a Arnošt tažení k Oseku a Duchcovu. Obě místa byla jimi obsazena.

Konec XV. století zastihl Osek v držení pánů ze Sulevic, za nichž již hrad ustupoval do pozadí za panským sídlem v Duchcově. Hrad byl však stále ještě v dobrém stavu i na začátku XVI. století, kdy tu vládli Lobkovicové, pak ale opuštěn rychle zpustl.Dostupnost

   DOSTUPNOST

  1. Výchozím bodem tohoto popisu je Klášterní náměstí v Oseku.
  2. Vydáte se směr Loučná (Nelsonovo ulicí).
  3. Za železničním přejezdem na křižovatce s pomníkem Nelsonské katastrofy odbočíte doprava.
  4. Pokračujete po asfaltové silnici do nejprve mírného a posléze prudšího stoupání (po levé straně minete lyžařský areál).
  5. Když dorazíte na rozcestí pod hradem Rýzmburk (je tam kaplička), odbočíte doprava - pozor, poprvé jsem byl z toho kopce tak utahanej, že jsem minul!!!
  6. Pro ty, co jedou na MTB, následuje asi 300m dlouhý očistec docela slušným krpálem a jste na hradě.
  7. Jinak se také můžete držet turistického značení a jít/jet po červené.


Stav objektu

   STAV OBJEKTUFoto

   FOTO


Rýzmburk - kaplička    Rýzmburk - výstup    Rýzmburk - horizont    Rýzmburk - lidi    Rýzmburk - palác   
Rýzmburk - dveře    Rýzmburk - věž a palác    Rýzmburk - věž čtvercová    Rýzmburk - věž okrouhlá   


Na Vaše komentáře, dotazy a připomínky se těším na e-mailové adrese carnold@seznam.cz . Můžete rovněž využít již připravený formulář .